Wspierają nas

Artykuły

Jak sprawnie wrócić na rynek pracy?

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka często nie należy do łatwych zadań. Łatwiej mają oczywiście kobiety, które powracają na swoje poprzednie stanowisko. Wiele mam nie ma jednak takiego komfortu i musi znaleźć nowego pracodawcę. Regularnie wysyłasz CV i aplikujesz na ciekawe oferty pracy, a telefon wciąż milczy? Skrzynka mailowa nie pokazuje nowych wiadomości od rekruterów? Pora znaleźć na to rozwiązanie i usprawnić proces poszukiwania zatrudnienia.

Zacznij od siebie

Na początku poświęć chwilę na zastanowienie się, co właściwie chciałabyś robić. Czym chcesz się zająć zawodowo? Co daje Ci satysfakcję w pracy? Jakiego pracodawcy poszukujesz? W jakim środowisku chcesz pracować? Są to niesłychanie ważne pytania, które pomogą Ci ukierunkować Twoją dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego.

Rozwijaj swoje umiejętności

Jeśli masz taką możliwość, jeszcze przed aktywnym szukaniem pracy zacznij pogłębiać wiedzę i umiejętności, które będą Ci potrzebne na nowym stanowisku. Czytaj literaturę branżową, specjalistyczne portale internetowe lub magazyny. Często wystarczy jedynie parę tygodni, aby nadrobić kompetencje pożądane przez pracodawców na przykład poprzez udział w konferencjach, szkoleniach i kursach. Co ważne, możesz zdecydować się na kształcenie w formie online, co znacznie ułatwi Ci dopasowanie trybu nauki do swojego harmonogramu dnia. Jeśli Twoja wiedza branżowa będzie aktualna, zyskujesz przewagę w procesie rekrutacji nad osobami nieśledzącymi bieżących trendów rynkowych.

Przygotuj profesjonalne CV

Wydaje się, że napisanie CV to prosta sprawa. Musisz mieć jednak na uwadze, że dobre CV nie powstaje w 20 minut, dlatego poświęć na to odpowiednią ilość czasu. Gdy już wiesz, gdzie chciałabyś pracować i co chcesz dalej robić, możesz zacząć tworzyć treść dokumentu dopasowaną pod konkretne stanowiska, na które zamierzasz aplikować. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak “uniwersalne CV” i jedna wersja tego dokumentu na pewno nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Każdy pracodawca ma indywidualne oczekiwania względem kandydata, dlatego warto, abyś uwzględniła to podczas formułowania treści. Skupiaj się na najważniejszych rzeczach, które wyszczególniono w ofercie i podkreślaj w CV szczególnie te, które pokrywają się z Twoim dotychczasowym doświadczeniem oraz posiadanymi kompetencjami. Weź pod uwagę również umiejętności, które zdobyłaś odkąd zostałaś mamą (tzw. kompetencje miękkie).

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

Choć może Ci się wydawać to nieistotne, warto zrobić porządek ze swoimi kontami na portalach internetowych. Rekruterzy regularnie przeglądają także prywatne profile kandydatów. Zadbaj więc, aby nie było na nich nic, co mogłoby negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy. Pokaż się jako osoba otwarta i profesjonalna. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, załóż konto na portalu LinkedIn. To portal biznesowy, gdzie budujesz swoją markę eksperta w danej dziedzinie oraz nawiązujesz kontakty biznesowe. Dzięki profilowi zyskasz dostęp do ogromnej społeczności, która być może ułatwi Ci przejście przez proces poszukiwania nowej pracy. To również doskonałe miejsce na nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z rekruterami.

Aplikuj nie tylko na oferty jawne

Mnóstwo osób nie wykorzystuje potencjału swojej kandydatury i jedyną aktywnością podejmowaną podczas szukania pracy jest aplikowanie na oferty znalezione w sieci. To zbyt mało. Wiele ofert nigdy nie zostaje opublikowanych w Internecie. Jak więc do nich dotrzeć? Przede wszystkim wykazując własną inicjatywę w podjęciu zatrudnienia w danej firmie. Znajdź kontakt do osoby z działu HR w firmie, która Cię interesuje, a potem wyślij maila z dołączonym CV i konkretną propozycją współpracy. Napisz, czym się zajmujesz, w czym możesz firmie pomóc i dlaczego powinni nawiązać z Tobą współpracę (krótko mówiąc, co na tym zyskają). To samo możesz zrobić przez LinkedIn, odzywając się do rekruterów w prywatnej wiadomości.

Przede wszystkim pamiętaj, że jesteś wartościową kandydatką i możesz wnieść mnóstwo cennego doświadczenia do nowej firmy. Bądź pewna swoich kompetencji i pokaż potencjał, który w sobie nosisz, a z pewnością szukanie nowej pracy stanie się o wiele prostsze, niż do tej pory myślałaś.

Joanna Węgrzyn – Doradca ds. Rozwoju Kariery www.treningkariery.pl

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Patronaty medialne×

Polub nas na Facebooku

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial